Home / Distinguished Librarian Award / Nominees & Recipients

Nominees & Recipients

The Distinguished Librarian Award is presented annually by the University of Washington Libraries to a librarian whose contributions advance the mission of the Libraries and the University.

2016 Recipient & Nominees

2015 Recipient & Nominees

2014 Recipient & Nominees

2013 Recipient & Nominees

 

2012 Recipient & Nominees

2011 Recipient & Nominees

2010 Recipient & Nominees

Judith Henchy2010 Distinguished Librarian Award
Judith Henchy
Southeast Asian Studies Librarian
Special Assistant to the Dean of University Libraries for International Programs

Nominees:
Jackie Belanger, UW Bothell/Cascadia Library
Michael Biggins, International Studies
Angela Lee, Social Work Library
Anna Salyer, UW Tacoma Library
Judy Tsou, Music Library
John Vallier, Media Center
Julie Planchon Wolf, UW Bothell/Cascadia Library
Stephanie Wright, Natural Sciences Library
Pam Yorks, Physics-Astronomy Library

2009 Recipient & Nominees

Mary Whisner2009 Distinguished Librarian
Mary Whisner
Reference Librarian
Gallagher Law Library

Nominees:
Gordon Aamot, Foster Business Library
Kathy Carr, Natural Sciences Library
Eleanor Chase, Government Documents
Erica Coe, UW Tacoma Library
Mel DeSart, Engineering Library
Sherry Dodson, Health Sciences Libraries
Ellen Howard, Health Sciences Libraries
Terry Jankowski, Health Sciences Libraries
Emily Keller, Reference & Research Services
Suzanne Klinger, UW Tacoma Library
Jill McKinstry, Odegaard Undergraduate Library
Alan Michelson, Architecture & Urban Planning Library
Suzan Parker, UW Bothell/Cascadia Library
Glenda Pearson, Microform & Newspaper Collections
Julie Planchon Wolf, UW Bothell/Cascadia Library
Pam Yorks, Physics Astronomy Library

2008 Recipient & Nominees

Theresa Mudrock2008 Distinguished Librarian
Theresa Mudrock
History Librarian
Reference and Research Services

Nominees:
Gordon Aamot, Foster Business Library
Jessica Albano, Microform & Newspaper Collections
Michael Biggins, Slavic & East European Section
Nicole Bouche, Special Collections
Eleanor Chase, Government Documents
Sherry Dodson, Health Sciences Libraries
Cass Harnett, Government Documents
Ellen Howard, Health Sciences Libraries
Nancy Huling, Reference & Research Services
Terry Jankowski, Health Sciences Libraries
Sarah Leadley, UW Bothell/Cascadia Library
Angela Lee, Social Work Library
Maureen Nolan, Natural Sciences Library
Carla Rickerson, Special Collections
Janet Schnall, Health Sciences Libraries
Venta Silins, UW Bothell/Cascadia Library
Mary St. Germain, Near East Section
Peter Stevens, Foster Business Library
Linda Whang, Engineering Library
Stephanie Wright, Natural Sciences Library
Pam Yorks, Physics Astronomy Library
Anne Zald, Map Collection