Home / About the Libraries / Organization at a Glance / Research and Learning Services Organizational Chart

Research and Learning Services Organizational Chart

University of Washington Libraries Organizational Chart for Research and Learning Services- January 2021

Associate Dean of Research and Learning Services, Lauren Pressley

Scholarly Communication and Publishing

Director of Scholarly Communication & Publishing, Gordon Aamot

  • Copyright Librarian, Maryam Fakouri
  • Digital Scholarship Librarian, Verletta Kern
  • Research Data Services Librarian, Jenny Muilenburg
  • Scholarly Publishing Outreach Librarian, Elizabeth Bedford

Information Technology Services & Digital Strategies

Director of Information Technology Services & Digital Strategies, Vacant

IT Service Strategy and Delivery

Head (Interim), Joanne Rich

  • GIS Infrastructure and Support Specialist, Allison Anderson
  • Resource Discovery and Library Management Systems Coordinator, Anne Pepitone

User Support

Head, User Support Services, Aimee Hirahara

  • Computer Support Analyst, vacant

Web Services

Head of Web Services, Christine Tawatao

  • Accessibility Coordinator, Andy Andrews
  • Developer, Dave Tolmie
  • Digital Projects Designer, Angela Rosette-Tavares

Systems

Head of Systems & Infrastructure, Anjanette Young

  • Developer, Jeffery Sherwood
  • Linux System Administrator, Ian Dotson
  • Programmer, Anne Graham
  • System Administrator, David Pham
  • System Administrator, Michael Reynolds
  • System Administrator, Amy Shepherd
  • System Administrator, Trevor Turner

Learning Services

Director of Learning Services, John Danneker

  • Learning Services Program Assistant, Emily Ruder

Student Success

Head of Student Success, Amanda Hornby

  • First Year Experience Librarian, Linda Whang
  • Undergradaute Experience Librarian, Emilie Vrbancic

Instructional Design and Outreach

Head of Instructional Design and Outreach Services, Robin Chin Roemer

  • Integrated Social Science & Online Learning Librarian, Reed Garber-Pearson
  • Senior Online Learning Support Manager, Perry Yee

Curriculum Support

Head of Curriculum, Kathleen Collins

  • American Ethnic & American Indian Studies Librarian, Harry Murphy
  • Education Librarian, Deborah Pierce
  • Collections Coordinator & Anthropology Librarian, Anne-Marie Davis
  • Expository Writing Librarian, John Holmes
  • Open Education and Psychology Librarian, Lauren Ray

OUGL Access and Building Services

Head, Odegaard Access and Building Services, Jinny Sanders

  • Access Services Technician, Taylor Richardson
  • Evening Supervisor, Vacant
    • Access Services Technician, Liana Diga
    • Access Services Technician, Cathleen Bota
  • Overnight Supervisor, Vacant
    • Overnight Program Assistant, Kim Murphy
    • Overnight Library Technician, Vacant
  • Library Supervisor, Christine Jew
  • Program Support Supervisor, Lynda Ekins

Access Services

    Interlibrary Loan

    Interim Access Services/Head of Inter-Library Loan & Document Delivery Services, Adebola Fabiku

    • Fiscal Specialist, Joy Araki
    • ILL South Supervisor, Ari Kirby
      • ILL South Lead Library Technician, Mark Roberts
      • ILL South Library Technician, Zoe Handler
    • ILL North Supervisor, Bernard Noll
      • ILL Borrowing Technician, vacant
      • ILL North Borrowing Lead, Estee Reed
      • ILL North Scanning Lead, Alan Presley
      • Summit Technician, Jennifer Rossie

    Central Circulation, Branch Operations Services and Library Account Services

    Head of Central Circulation & Account Services, Kirsten Spillum

    • Branch Operations Student Supervisor-Day, Laura Leslie
    • Branch Operations Student Supervisor-Evening, Mark Young
    • Branch Operation Supervisor, David Frappier
      • Public Services Technician, Lynn Cowan
      • Library Technician, David Rodeman
      • Public Services Technician, Taylor Bellamy
      • Public Services Technician, Bobby Smolinksy
      • Public Services Technician, Sharon Seabrook
      • Public Services Technician, Julie Rogers
    • Daily Operations Supervisor, Dan Halligan
      • Branch Lead and Trainer, Jesse Palek-Zahn
      • Public Services Technician, Anita Khavarian
      • Library Technician Lead, Thomas Leahey
    • Circulation Supervisor- Day, Leah Culpin
    • Circulation Supervisor-Evening, vacant
    • Daily Operations Supervisor, Brent Waller
      • Receiving & Distribution Technician, James Wilson
      • Receiving & Distribution Technician, Amanda Franz
    • Library Specialist, Patricia Rodeman
    • Library Technician Lead, Jordan Ingalls
    • Public Services & Collection Maintenance Technician, Mariel Pachucki
    • Public Services & Collection Maintenance Technician, Jenny Mount
    • Public Services Technician, Rebecca Southwick

    Library Account Services

    Library Account Services Manager, Jewel Evenson

    • Program Coordinator, Misao Laux
    • Program Coordinator, Tan Nguyen

    Reference and Research Services

    Director of Research Services, Nancy Huling

    • Head of Built Environments Library, Alan Michelson
      • Marine & Environmental Science Librarian/Sciences Liaison Team Leader, Maureen Nolan
        • Biological Sciences & Science Research Sata Services Librarian, Sally Pine
        • Chemistry, Physics, and Astronomy Librarian, Susanne Redalje
        • Life Sciences Librarian, Diana Louden
        • Science Reference Librarian, Kari Anderson
        • STEM Librarian, Kira Wyld
      • Online Reference Services/Information Science, Alyssa Deutschler
      • Political Science & Public Affairs Librarian/ Social Sciences Liaison Team Leader, Emily Keller
        • South Asian Studies Librarian, Deepa Banerjee
      • Romance Languages & Literature Librarian/Arts & Humanities Liaison Team Leader, Deb Raftus
        • Nordic Studies & Linguistics Librarian/Assistant Teaching and Learning Program Librarian, Dan Mandeville
        • History Librarian, Theresa Mudrock

      Research Commons

      Head of Research Commons, Madeline Mundt

      • English Studies and Research Commons Librarian, Elliott Stevens

      Government Publications, Maps, Microforms and Newspapers

      Head of Government Publications, Maps, Microforms and Newspapers, Jessica Albano

      • Geography & Global Studies Librarian, Kian Flynn
      • Geospatial Data and Maps Librarian, Matthew Parsons
      • Government Publications, Microforms, and Newspapers Technician, Marc-Albert Vandermeerssche
      • Maps & Public Services Supervisor, Christina Blomquist
      • Microforms, Newspapers, and Public Services Specialist, Terry Kato
      • Microforms, Newspapers, and Public Services Technician, Barbara Miles
      • U.S. Documents Librarian, Cassandra Hartnett

      Information Services

      Head of Operations, Reference and Research Services, Adam Hall

      • Library Technician III, Mark Kelly
      • Library Technician, Thomas Wallace

      Engineering Library

      Head of Engineering Library and Head of Mathematics Research Library, Mel Desart

      • Assistant Head of Engineering Library, Christina Bryne
      • Engineering Information Services Librarian, Julie Cook

      Music Library

      Head of Music, Drama & Arts Library, Erin Conor

      • Arts and Humanities Librarian, Dylan Burns
      • Fine & Performing Art Librarian, Madison Sullivan

      Media Arcade

      Head of Media/Ethnomusicology Curator, John Vallier

      • Media Arcade Technician, Matt Allen
      • Media Technician Lead, Bryan Shipley

      Foster Business Library

      Head of Foster Business Library, Business Research & Instruction Librarian, Jason Sokoloff

      • Business Research & Instruction Librarian, Jessica Jerrit
      • Business Research & Instruction Librarian, Amanda Pirog
      • Library Specialist, Patricia Rodeman